16 mar 2021

Na chłopski rozum

Powiedzenie "na chłopski rozum" jest zrozumiałe dla wszystkich lub niemal dla wszystkich, toteż bez wielkiego zagłębiania się w definicje spróbuję tak na chłopski rozum wyjaśnić, dlaczego opozycja powinna twardo stawiać warunki i konsekwentnie upierać się przy ich realizacji w sprawie głosowania na 'tak' lub na 'nie' w sprawie Europejskiego Funduszu Odbudowy- czyli spróbuję przedstawić moją opinię w tej sprawie. 

Najpierw zebranie rozważań i wątpliwości.

Po pierwsze: 

Zastanawiam się, co dobrego, służącego społeczeństwu zadziało się za rządów pis-u.  Nie oglądam telewizji reżimowej, więc nie wiem. Jakoś tak "z oglądu" nie umiem podać żadnego przykładu a żeby nie tylko ja, to takiego przykładu, zagadnięty znienacka, nie umiał podać także któryś z prominentnych pisowców- coś wybąkał o autostradach, ale chyba sam widział, że plecie duby smalone - bo zamilkł.

Po drugie:

Skupmy się na niejasnościach, wątpliwościach, pytaniach. Proszę bardzo!

 

A przecież to zaledwie część pytań. Nie zauważyłam pytań o wszelkiego rodzaju przekręty i przekręciki. Nie zauważyłam pytań o marnotrawstwo i lekkomyślne a bezstresowe wyrzucanie pieniędzy w błoto. Nie zauważyłam pytań o narastającą  brutalność policji, nie zauważyłam pytań o działalność trybunału Julii Przyłębskiej, nie zauważyłam pytań o sposoby walki z covidem... Wielu rzeczy nie zauważyłam. I gdyby tak chcieć rzetelnie o wszystko dopytać, to w setce pytań z pewnością byśmy się nie zmieścili.

Po trzecie:

Przyjrzyjmy się gospodarce. Pokrótce wygląda to  mniej więcej tak:

 


 

Nie macie podobnego wrażenia?...

Albo się dzieci wygania ze szkół, albo się szkoły otwiera. Albo zamyka się restauracje, hotele, kina, sklepy, albo hulaj dusza! - piekła nie ma!! Zaczyna brakować pieniędzy?... To dla zdrowotności opodatkujemy słodkości! To tylko przykład, bo podatków jawnych czy ukrytych jest więcej...


I chyba niewielu rządzących zdaje sobie sprawę, że nadmiernie obciążając przedsiębiorców, nie dbając o kulturę i oświatę, nieprzemyślanymi zarządzeniami, podkopując i tak już ledwo dyszącą służbę zdrowia, doprowadzą kraj do ruiny.Reasumując:

Wszystko wskazuje na to, że ozdrowieńczy dla kraju i gospodarki byłby zastrzyk wielomiliardowej pomocy, który oferuje nam  Europejski Fundusz Odbudowy.

Byłoby to potrzebne? BARDZO!!!

Powiedziałabym, że bez tego ciężko będzie odbić się od dna. Więc należy przegłosować przyjęcie tego kredytu bez żadnych warunków?

Wiem, że zabrzmi to jak rodzaj bluźnierstwa, ale uważam, że nie. Spotkałam się już z określeniem, że taka decyzja opozycji, byłaby w pewnym sensie rodzajem broni atomowej i użycia tej broni naród może nie zrozumieć...Może tak... ale co zrobić, jeśli wszystkie inne rodzaje broni zostały już wykorzystane i okazały się nieskuteczne?!...

Co stanie się z tymi pieniędzmi, jeśli opozycja nie stanie okoniem?

Można zaufać pisowi, że podzieli je sprawiedliwie i wpompuje w zniszczoną gospodarkę?! Ja nie ufam nawet tyle co brudu za paznokciem. Część zmarnotrawią, część zdefraudują i jedynie niewielka część trafi do naprawdę potrzebujących a i to jedynie do swoich a nie tych, dla których byłoby to tlenem ratującym życie. 

A kredyt /choćby nawet nieznacznie oprocentowany/ spłacać będziemy latami MY WSZYSCY! Czy wobec tego ma to sens?... Pomaganie pisowi w niszczeniu demokracji i rozgrabianiu kraju?!

Kredyt tak- ale obwarowany sprawiedliwym podziałem, pilnowanym przez wszystkie samorządy. 

-------------------------------------------

Takie mam wewnętrzne przekonanie. I ufam, że jeśli większa część narodu rzeczywiście ma dosyć rządów pisu, to zrozumiałaby to posunięcie. I - być może takie działanie- zmobilizowałoby także UE do bardziej skutecznego wymuszania praworządności i poszanowania praw człowieka przez kraje członkowskie.

Nie wiem, może nie mam racji, ale tak myślę!


34 komentarze:

 1. Masz oczywiscie racje, w pelni, ale... jak zwykle musi byc jakies ale. Pis sie konczy i chce przed ostatecznym upadkiem nakrasc dla siebie i dla kosciola jak najwiecej. Zeby sie zabezpieczyc, bo beda cienko piszczec. Oni przestali juz nawet stwarzac pozory, kradna oficjalnie i na wyrwe, obarczajac wina wszystkich wokol. Nie pomoga kontrole i patrzenie na rece, oni i tak zrobia co chca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to wszystko wiem i dlatego się buntuję przeciwko głosowaniu "za " bez jakiejkolwiek kontroli. Im szybciej będą bez pieniędzy, tym prędzej się skończy ich władza i jednocześnie rozkradanie kraju. Takie przynajmniej mam złudzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też tak myślę. Dopóki dostają pieniądze będą trwać i trwonić. Unia grozi paluszkiem, ale to za mało.
   Pozdrawiam serdecznie. 😘

   Usuń
  2. Właśnie o tym myślę. I ufam, że myślący ludzie- a takich nadal jest bardzo dużo- zrozumieliby ewentualny brak poparcia w głosowaniu opozycji.
   Nie można marzyć o naprawie kraju i odbudowie gospodarki, gdy ten rząd jest u władzy!
   Pozdrawiam serdecznie. 😘

   Usuń
 3. Przypomina się książę Bogusław Radziwiłł i postaw czerwonego sukna wyszarpywany ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedział Sienkiewicz, o czym pisze. I wiesz: takich Kmiciców- watażków jest u nas od cholery, ale już Kmiciców- prawdziwych patriotów ... nawet na lekarstwo!:((

   Usuń
 4. Ależ masz, masz rację. I jest tylko jeden kraj, któremu zależy na rozpirzeniu Polski... Nie jest to żaden z krajów Unii Europejskiej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet wiem, jaki tam alfabet obowiązuje...
   Ba, dobrze mieć w swojej strefie wpływów duży europejski kraj, więc trudno się dziwić.:(

   Usuń
 5. Tylko nie "na chłopski rozum !!
  "Albowiem to co dziś robi PIS to właśnie jest przypodobaniem się tym co właśnie myślą "na chłopski rozum"
  A "chłopski rozum"to:
  " zdolność zdroworozsądkowego myślenia, wynikająca z doświadczenia życiowego i intuicji, a nie z posiadanej wiedzy" /za Wiki/
  A takiemu ciemniakowi który nie powie sprawdzam,któremu nie tylko brak wiedzy ale nie wie, lub mu się nie chce jej szukać,wmówisz wszystko.
  A do tego jak to jest poparte autorytetem od ołtarza,powtórzone w RM czy Trwam" Klękajcie narody.
  I tak zwyczajna katastrofę samolotowa przerobiono na zamach
  I tak wmówiono ze kasta kradnie,ze sędziowie to mafia A doświadczenie życiowe powiada no tak przegrałem w sądzie ale to była wina sędziego, albo już czekam latami na proces.
  Takich napuścisz na lekarzy bo doświadczenie życiowe powiada źle się dzieje w służbie zdrowia Itd itp
  Napuścisz na wykształciuchów artystów i inna grupę ludzi z którą nigdy "chłopski rozum 'się nie spotkał.
  Jak to jeszcze posolisz i przyprawisz bogoojczyzniana retoryką i sam śpiewając |Łojczyzne dojna zachowaj nam panie" wmówisz łatwo ze tak śpiewają inni.
  Byc moze ten"chłopski rozum"zaczyna zanikać.Bo za protesty zabierają się światlejsi członkowie społeczeństwa.wykształcona młodzież.
  A i tak podobno
  Z najnowszego sondażu dla Kantaru wynika, że niknie przewaga PiS nad KO. W wyborach do Sejmu wśród osób, które zadeklarowały chęć wzięcia w nich udziału największe poparcie uzyskały: PiS-30 proc, następnie KO-24 proc i na trzecim miejscu Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni – 14 proc
  PS
  Wybacz iz "chłopski rozum"potraktowałem tak dosłownie Nie żebym się czepiał Ale z mojego doświadczenia życiowego wynika ze ten "chłopski rozum"niczym nie poparty i nie oparty o wiedzę, Polsce, psu na buty się zdaje.
  Od wieków!Do dziś!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzisz, zarówno ta notka /jak i pewnie całkiem sporo innych/ pisana jest zgodnie z definicją Wikipedii, czyli jednak na chłopski rozum albo inaczej: tak mi się zdaje. Można jeszcze sformułować to: ja rzucam myśl a Wy ją łapcie! Możesz mieć o to do mnie pretensję, jednak z żalem stwierdzam, że nie ma we mnie dociekliwości naukowca, żeby szukać argumentów na potwierdzenie własnej tezy, wątpliwości czy jakkolwiek inaczej to nazwiesz, pokazuję raczej, że taką widzę opcję i czekam na komentarze, żeby dowiedzieć się, co na ten temat mylą czytelnicy mojego bloga.
  Trochę żałuję, że zatrzymałeś się przy pewnym określeniu, pomijając istotę notki,czyli jaka decyzja głosowania opozycji byłaby lepsza dla nas wszystkich, alejak już zdążyłam nieco Cię poznać- nie omieszkasz do tematu powrócić. ;))

  OdpowiedzUsuń
 7. errata: myślą- nie mylą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo trudne pytanie Matyldo i odpowiedź też. Zgadzam się z Twoimi argumentami aaale - pamiętam głosy opozycji gdy nie było wiadomo z jaką decyzją pojedzie i wróci premier z Brukseli. Padały argumenty, że rezygnacja z unijnych miliardów, to przedkładanie własnych, partyjnych interesów / rzekoma obawa przed zniewoleniem kraju / nad dobrem kraju i masę innych.
  Pamiętamy potem triumfalny powrót Morawieckiego ogłaszającego butnie swoje zwycięstwo w negocjacjach..... wywalczył przecież dla Polski największą , bodajże po Włoszech pożyczkę
  Jestem całym sercem po stronie opozycji i żądaniu kontroli wydatkowania. Ale wątpię by PIS się na to zgodził, lub poszedł na jakiś kompromis, tym bardziej, że mając glosy Lewicy arytmetyka będzie mu się zgadzała.
  Jeśli jednak brakowało by PIS owi potrzebnych głosów i opozycja nie zagłosowałaby za przyjęciem ustawy..... KO jest przegrana. Uruchomiona zostanie taka propaganda przeciw niej, że nawet jeśli następne wybory odbędą się dopiero za 2,5 roku - część wyborców może tego nie zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótko mówiąc- jakby na to nie patrzeć- opozycja zawsze baty dostanie!
   To dla nas smutne stwierdzenie... czyli to jeszcze nie czas na podbudowaną czymś nadzieję...

   Usuń
  2. errata - brakowałoby a nie brakowało by - przepraszam nieraz się zapędzam

   Usuń
 9. Przecież te wszystkie działania pis-u sa działaniami pod publiczkę byle pojął "chłopski rozum" gdzie przodują "moja chata z kraja""Niech na całym świecie wojna byle polska wieś zaciszna..." "co ludzie i jegomość powiedzą"
  Jakże głęboko u nas, ludzi w wiekszosci z włościańskim korzeniami, gdzieś w głębi serca drzemią aktualne do dziś przesłania wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Patriota"To jedno
  A drugie
  Pełna racja
  "że ozdrowieńczy dla kraju i gospodarki byłby zastrzyk wielomiliardowej pomocy, który oferuje nam Europejski Fundusz"
  Tyle ze opozycja kombinuje nad mechanizmami, które nie pozwoliły by pisowi znow rozdąć te dotacje swoim.
  Jak było niedawno gdy samorządy obsadzone przez ludzi pis dostawały pieniądze, inni nie/co wczoraj w audycji "Czarno na białym"pokazała to TVN/
  "Kredyt tak- ale obwarowany sprawiedliwym podziałem, pilnowanym przez wszystkie samorządy"
  Słuszne to ale dodałbym do tego Kredyt ścisłe kontrolowany i egzekwowany przez mechanizmy kontrolne Unii
  Bo będzie tak jak było Samowolka totalna dla swoich.By wykazać i udowodnić Sąsiedzi maja wybudowana drogę czy chodnik bo sie postarali wasz burmistrz nie bo nieudolny,Gdybyście wybrali naszego a to dostaniecie fundusze.Wiec do wyborów drogi suwerenie
  I tu się odwołanie do chłopskiego rozumu "co będzie, dla mnie/ nas/ opłacalne" Myśl chłopie kombinuj Wszak twoja chata z kraja
  Przecież juz raz to przerabialiśmy I to w całej Polsce gdy Mateusz jeździł z papierowymi czekami.
  A do dziś opozycja, nie może się doprosić protokołów, gdzie by notowano komu dać, oraz nie może się doprosić o kryteria rozdziału Bo takowe były na pysk.Dawać swoim!Takie to było przesłanie
  A Ziobro tez od siebie rozdawał "z Funduszu Sprawiedliwości"tym co to ogłaszali się, iż są wolni od LGBT
  Ci co zasiadają do gry w karty z szulerami jak widać z tym się liczą I szukają mechanizmów by tę szulerkę wyeliminować.
  Dla mnie istotnym jest by działały tu szybko mechanizmy Unii By to dzielili komisarze Unii, mimo wycia, ze nam suwerenność odbierają.Inaczej nas rozkradną I co nam zrobicie?

  OdpowiedzUsuń
 10. To mnie przekonuje, tylko czy jest to gdzieś zapisane w papierach Unii? Oby była taka możliwość!

  OdpowiedzUsuń
 11. W tym sek, ze nie! Oni dają mając nadzieję iż państwa członkowskie, uczciwie to zagospodarują.
  Jedynie co wymagają to "praworządności" Co oburza naszych prawych i sprawiedliwych, ze im mieszają się w sprawy wewnętrzne.
  I co gorsza żadnych sankcji.
  I tu mala zagwozdka.
  Jak euro- parlamentarzysci nie z pis,mogą domagać się sankcji dla Polski?
  Bo Polska to przecież PIS , jak oni twierdza.
  Przecie jak powiadała tam Kępa, cały naród po raz 8 przekazał pis władzę.
  A "pan przewodniczący"się czepia bo nienawidzi Polski.
  PS
  Rysio Czarnecki co robił przekręty na przejazdach mimo wykazania mu tego przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych dalej ma się dobrze a u nas uchodzi dalej za "autorytet moralny"i pełno go w TV I co mu zrobisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nic! I ta niemożność na wszystkich frontach jest bardzo przygnębiająca!

   Usuń
 12. Nie wierzę, że podziela sprawiedliwie, bo dotąd tego nie robią.
  Może to naiwne, ale przydałby się taki prztyczek w nos dla PiSu i choć sami na tym stracimy, może niektórym otworzą się oczy. Oby znowu nie zwalili wszystkiego na opozycję.
  Pani Kempa grzmi w Brukseli, że Polacy chcą reformy sądownictwa, jakim prawem wypowiada się za nas wszystkich?
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko o prztyczku myślałam. Myślałam, żeby mocno zabolało , bo tylko to zmusiłoby do zastanowienia się, dlaczego nagle zabrakło, skoro we wszystkim byliśmy najlepsi i Zachód nam zazdrościł.
   Ale to chyba faktycznie złudne nadzieje, bo propaganda jest w ich rękach i nie cofa się przed żadną kalumnią.

   Usuń
 13. Pozwól Matyldo, że na chwilę odbiegnę od tematu . Wiesiek przypomniał mi pewien epizod z Czarneckim..... z pogrzebu Konwickiego. Czarnecki jako delegat PiSu , bo chyba nie znajomy wygłaszając jakąś b." inteligentną" mowę pożegnalną przy grobie pisarza przypisał mu książkę Miłosza "Dolina Issy" . Oglądałam, czy słuchałam akurat transmisji tej uroczystości..... i nie wierzyłam własnym uszom. Taka jest właśnie elita PIS-owska - gromada ćwierć inteligentów. Gliński pewnie do tej pory nie skończył jeszcze czytać naszej noblistki .... jak się kiedyś rozbrajająco przyznał. Duda nie odróżnia ideologii od ludzi, Czarnek - szkoda w ogóle o nim cokolwiek mówić. Wiem , że łatwiej się takimi ludźmi rządzi. A mimo to boli mnie bardzo że rządzi nami elita.... elita głupich ludzi

  OdpowiedzUsuń
 14. Dyktatura ciemniaków i towarzysz Szmaciak! Wszystko wraca w stare koleiny, tylko chyba są sporo głębsze niż kiedyś... przynajmniej takie mam wrażenie. Głupota i nieudolność aż kipi!

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeszcze cd.
  Jeżeli Dworczyk- i nie tylko- nie odróżnia cyfry od liczby, jeżeli połowa pisu- z premierem na czele- mówi półtorej litra, to o czym my mówimy?!...
  Nawet myślałam, żeby o tym napisać, bo czasem aż się pienię a potem myślę- i co to da? Zmądrzeją??!!...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze cd
   A doktorów i profesorów u nich aż gęsto i nie zdziwię się , jak Suski profesurą zacznie świecić!:(((

   Usuń
  2. Elita, nie elita nagminnie słyszy się z ust wydawałoby się ludzi wykształconych - np. nie nad łąką, tylko łąkom, nie piją tylko pijom, idom, chodzom..... Cała się zawsze wstrząsam jak to słyszę....

   Usuń
  3. Przypuszczam, że to regionalne naleciałości. A króluje w nich mecenas Kalisz, jakby jeszcze celowo podkreślając swoją wymowę.

   Usuń
 16. No cóż każda władza "kształci"sobie kadry!!
  Gdy nastala "Solidarność"rozesłano z KUL wici, do przewodniczących związku "solidarność" iż mogą oni sobie na KUL "podnosić"/zaocznie/ wykształcenie .
  Oczywiście na koszt podatnika tj zakład płacił,czyli zwracał koszty podroży i zakwaterowania.
  Moj ci /przewodniczący/ jeszcze do tego tamże "dorabiał sobie"maturę.
  I tak został specjalistą "od marketingu i zarządzania"co upamiętnił szybciutko w nowej książce telefonicznej.
  Karuzela stanowiskowa wtedy tez się zaczęła.Obsadzanie swoimi Także.
  Wiec nie czarujmy sie iz to zjawisko zaczeło sie teraz Ono juz było tylko teraz to jest tsunami.

  OdpowiedzUsuń
 17. To, że władza deprawuje nie jest nowością. Chodzi o skalę i brak jakichkowiek skrupułów. Kiedyś robiono mniejsze czy większe przekręty i starano się je ukryć, teraz robi się gigantyczne w świetle reflektorów. Tak jak powiedziałeś- to już tsunami! Kompletny brak zahamowań!

  OdpowiedzUsuń
 18. A ja tak czasami mysle, co to bedzie u nas, po jesiennych wyborach. O ile sie odbeda, w sensie tradycyjnym, a nie pisemnym. Wyniki z regionów poludniowych Niemiec daja do myslenia. Ale zeby wybrali Zielonych??!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za mało wiem na ten temat, żeby próbować komentować...

   Usuń
 19. Krajowy Plan Odbudowy (KPO), musi przygotować i przedłożyć Komisji Europejskiej każde państwo członkowskie do końca kwietnia. Jest to warunek otrzymania środków z Funduszu.
  Dokument nie jest przyjmowany przez Sejm, gdyż........ opracowuje i wysyła go do Brukseli rząd.
  W Sejmie odbędzie się jedynie........ głosowanie nad ratyfikacją samego Funduszu Odbudowy, pozwalającego Unii Europejskiej po raz pierwszy w historii zadłużyć się na rynkach finansowych w celu pozyskania środków na odbudowę gospodarek krajów unijnych.
  I tu jest pies pogrzebany Jak nie dać się wydudkać rządowi ??

  OdpowiedzUsuń
 20. Może znajdzie się jakiś sposób... Przypuszczam, że tęgie głowy opozycyjnego zaplecza już od dawna o tym myślą.

  OdpowiedzUsuń
 21. A jaka opozycja? Bo jeśli PO, to będzie to zastąpienie dżumy cholerą. Podobnie jak wybory prezydenckie i wybor między Plastusiem a śliskim i umoczonym w obrzydliwości warszawskuego ratusza karłem w gorsecie... ten kraj nie ma sensownej opozycji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze: proszę o wyważone komentarze.
   Po drugie: anonimowe wpisy będę likwidowała.

   Usuń