22 lis 2016

Głosujcie na Starnawskiego!

Do tej notki przymierzałam się od dłuższego czasu.
W mediach zaistniała tematyka eksploracji podwodnych jaskiń, tym samym na czoło wysunęła się legenda i gwiazda takiego właśnie ekstremalnego sportu- Krzysztof Starnawski.

Widziałam z nim program telewizyjny, słuchałam rozmowy radiowej, ostatnio dowiedziałam się, że nasz nurek głębinowy jest typowany do tytułu Podróżnika Roku 2016.

Kiedyś wypowiadałam się dość krytycznie o sportach ekstremalnych, że za cenę porcji adrenaliny ryzykuje się zdrowiem i życiem. Czy zmieniłam zdanie? I tak, i nie! Nadal uważam, że bicie rekordów dla rekordów ma w sobie coś destrukcyjnego, niszczącego zdrowie, nawet osobowość.

A przecież Krzysztof Starnawski umknął tej mojej ocenie, mało tego- obserwowałam z podziwem sfilmowane scenki z podwodnych wypraw, z uwagą i wypiekami na twarzy słuchałam jego rozmów z dziennikarzami. Dlaczego?
Otóż to facet w sile wieku, nie egotyczny gołowąs głodny sławy czy bogactwa. To facet, którego życiową pasją jest poznawanie i odkrywanie tajemnic podziemnego świata, człowiek, który kocha to, co robi i robi to odpowiedzialnie. W moim wyobrażeniu jest niejako wzorcem męskich cech- wie, czego chce i konsekwentnie realizuje własne projekty, jest pełen odwagi i determinacji a jednocześnie pokory i dystansu wobec tajemnicy głębin. Potrafi udźwignąć odpowiedzialność za siebie i towarzyszącą mu ekipę. Jest pracowity. Jest skromny i bezpośredni.

A tak prywatnie i po cichutku: lat temu (...) uczył moje dzieci rozumnej wspinaczki skałkowej, odwagi zrezygnowania z próby pokonania trasy, gdy ryzyko staje się zbyt duże. I za tę mądrość i odpowiedzialność do dziś jestem mu wdzięczna.

Krótko mówiąc: gdy traficie na plebiscyt- GŁOSUJCIE NA KRZYSZTOFA STARNAWSKIEGO!
To będzie dobrze oddany głos! :) 

 /fot.Marcin Jamkowski, zaczerpnięte ze strony www.national-geographic.pl/


 

15 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Podejrzewam,że w internecie prędzej znajdziesz niż ja. ;) Przypuszczam,że jest to taka sama akcja ja ta, w której zwyciężył nasz morski samotny podróżnik - kajakarz Aleksander Doba.
   O ile nie kibicowałam zmaganiom Doby, o tyle mocno trzymam kciuki za Starnawskiego, bo uważam, że w pełni na ten tytuł zasługuje- również z racji wielu wcześniejszych osiągnięć.

   Usuń
  2. a ja kibicowałem Dobie... zwłaszcza, gdy sobie pomyślę, przypomnę, gdy cielęciem będąc mało brakowało, by mnie zmieliło wraz z kajakiem w turbinach zapory we Włocławku, to jakoś czemuś jest mi bardzo bliski...
   p.jzns :)...

   Usuń
  3. @PKanalia:
   Niczego nie mam przeciw panu Dobie. Życzyłam mu szczęścia i bezpiecznego dotarcia do portu, ale jego wyczyn nie budził żadnych moich emocji. Rozumiem, że Tobie był bliski z racji własnych doświadczeń. Po.ba.s.

   Usuń
 2. jesienna:
  Ze wstydem powiem, że nic o nim do tej pory nie słyszałam. Ale oczywiście zagłosuję na niego, jeśli będzie plebiscyt.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tym panu, ale wszystko co o nim napisałaś wystarcza, żebym z czystym sumieniem oddała głos. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam o panu w DF w Gazecie Wyborczej . Ja na samą myśl o zanurzeniu się w jakimś podwodnym labiryncie dostaję gęsiej skórki bo mam klaustrofobię wodną ale z ciekawością przeczytałam ten artykuł. I zrobiła na mnie wrażenie odpowiedzialność i mądrość tego pana. Jeśli tylko będę wiedziała gdzie zagłosuję na niego. Azalia

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam, znam i podziwiam i oczywiscie zaglosuje!

  OdpowiedzUsuń
 6. @Jesienna:
  @Bałkany Nieznane:
  @Azalia:
  Fuscila:
  Może głupio to zabrzmi, bo sama jeszcze nie wiem, jak zagłosować, ale spodziewam się, że akcja nabierze rozmachu i wtedy wszystkiego się dowiemy.
  Dotarło do mnie hasło, więc uznałam, że warto rzecz całą nagłośnić. A w końcu- podobno- każdy głos się liczy.:))

  OdpowiedzUsuń
 7. No to i ja czekam na szczegoly i glos swoj oddam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Vhyba trzeba w National Geographic sprawdzac!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Malinp:
   @Fuscila:
   Obiecuję trzymać rękę na pulsie i jak się dowiem czegoś konkretnego, to dam znać! :))

   Usuń
  2. DOSTAŁAM TAKIEGO LINKA:
   www.votestarnawski.pl

   niestety, na moim komputerze ten link się nie otwiera! Jeśli będą problemy, szukajcie przez GOOGLE.
   Można klikać raz dziennie do 16. grudnia. POWODZENIA!!:)))

   Usuń
 10. Drugi link:

  http:// www.nationalgeographic.com/adventure/adventures-of-the-year/#vote

  klikamy przy zdjęciu /czy w zdjęcie/ Starnawskiego. Może damy radę? :))

  OdpowiedzUsuń