11 lis 2017

...przez pączkowanie

Państwo policyjne rozrasta się nam w oszałamiającym tempie- niejako przez pączkowanie. Wciąż przybywa nowych organizacji pałkarskich. Jedne się likwiduje, by w to miejsce utworzyć dwa, trzy inne byty a dodatkowo myśli się o wskrzeszeniu funkcji donosiciela w ramach dobrosąsiedzkiej przysługi.
Choroba, która toczy Polskę, rozprzestrzenia się jak rak - przerzuty pojawiają się wciąż w nowych miejscach. I- jak dotąd- brak skutecznego antidotum.

Dziś Święto Niepodległości. No, jest- nawet ładna pogoda a mnie się trudno cieszyć, bo chociaż niepodległość jeszcze jest, to jakby zniewolenia z dnia na dzień przybywa coraz więcej. I to nie od obcych- od swoich. I chyba dlatego szczególnie gorzko.

I z  dedykacją w to nasze święto- mistrz Ignacy Krasicki:

"Czegóż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody -
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".
"Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę".

12 komentarzy:

 1. Też jakoś się nie cieszę ze święta... :-/

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiersz ...tak , dokładnie tak. Ludzie dostają grzywny i sprawy mają po sądach....za np bębnienie na legalnej manifestacji ! Panie z zespołu muzycznego. Bo obok była inna manifestacja ( ci od plakatów aborcyjnych) ponoć też legalna . Wezwali policję...i poszło. Ja tam byłam i wiem kto kogo zagłuszał....Pani od strajku kobiet ma sprawę z paragrafów o ochronie środowiska - używała szczekaczki - za decybele ! Czyli każdy to przemawia przez megafon ...może takie paragrafy dostać.azalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwie panie palace znicze ku pamieci Szarego Czlowieka, tez byly wzywane na policje. Za zapalenie zniczy!

   Usuń
  2. Chcą ludzi zastraszyć...

   Usuń
  3. Chcą,żeby każdy 5 razy się zastanowił, zanim cokolwiek zrobi, zanim w czymkolwiek weźmie udział... Bardzo to wszystko przygnębiające.

   Usuń
 3. Paradoks polega na tym, że my czyli "stare czyżyki" zostaliśmy zrodzeni w niewoli i poczuwszy wolność bardzo boimy się niewoli i protestujemy natomiast "młode czyżyki" zrodzone w wolności nie rozumieją, a raczej nie wiedzą, że już są zagnane do klatki w niewolę.
  Trochę odwrotnie niż w wierszyku. Nasza rola "starych czyżyków", żeby uzmysławiać młodym jak to jest żyć w niewoli.
  Mam wrażenie, że my łatwiej się znajdziemy w tym co nam zgotowało PiS, młodzi przeżyją szok jak sobie uzmysłowią w jakim państwie przyjdzie im żyć. Jeszcze tego nie czują.
  Pozdrawiam.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładnie to przełożyłaś na współczesność. Tak mi się ta bajka skojarzyła i chociaż trudno ją brać dosłownie, to jej istota jest zrozumiała i czytelna,prawda?
   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. jak zwykle podła zmiana nie wymyśla prochu, tylko rozwija stary pomysł, bo coś takiego, jak np. legalny kapuś podatkowy istnieje już od lat... tylko nazwa jakby bardziej oryginalna, bo kapuś nie będzie kapował, tylko... sygnalizował...
  p.jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego biorą z przeszłości tylko to,co złe... wzmacniają tylko to, co złe?!...:((

   Usuń
 5. Ludzie zwykle dostają to na, co zasługują. Ani mniej, ani więcej. Tak jest teraz z Polską. Potrafiliśmy z wolności brać tylko to, co fajne, a nie w głowie nam była odpowiedzialność, olewaliśmy problemy innych ludzi, bo przecież każdy mogły mieć dobrze, gdyby się postarał, nie myśleliśmy w dniu wyborów i albo nie głosowaliśmy, albo głosowaliśmy bezmyślnie, no to teraz mamy. A ponieważ nawet to, co się stało, niczego nas nie nauczyło, to nadal aktualne są słowa Kochanowskiego sprzed 430 lat:
  "Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
  Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
  Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż tu jeszcze dodać? Karmienie się złudzeniami jest naiwnością. Poeta odpowiedział wprost na wiele wątpliwości. I, niestety, miał rację!:((

   Usuń