9 mar 2017

Byłam i- nie do końca.

Zrobiłam sobie prezent z okazji Dnia Kobiet i ruszyłam do Warszawy. Miałam w planie przyjemne z pożytecznym i naturalnie zaczęłam od przyjemnego.
W Muzeum Narodowym jest nowa wystawa.


 
Sztuka japońska zawsze była dla mnie ogromnie ciekawa z racji swej inności. Przy czym drzeworyty i ich finezyjne wykonanie każdorazowo budzą podziw:


Jest ich mnóstwo! Każdy opisany. Różne sceny, choć przeważają krajobrazy.
W jednej z sal można obejrzeć wszelkie akcesoria, które służą artystom do tworzenia drzeworytu a także film, który przybliża widzowi, w jaki sposób drzeworyt powstaje.
I gotowa odbitka. Galeria sztuki dawnej, choć całkowicie różna od sztuki japońskiej i choć zwiedzających było nieporównywalnie mniej, dla mnie była równie ciekawa jak poprzednia a może nawet bardziej, bo większa była różnorodność zgromadzonych eksponatów: malarstwo i rzeźba,przedmioty codziennego użytku i meble, tkaniny, stroje, ceramika- różności!Przyjrzałam się królewskiej koronie i pomyślałam ze współczuciem, że wcale łatwo nie było nosić na głowie ileś kilogramów dekorowanego kamieniami żelastwa.  A i szata nie wyglądała na lekką...

 ***
 Druga część to planowane działania: zbieranie podpisów /samorządy i edukacja/ na tzw "patelni" przy wejściu do metra koło Domów Centrum.

  
Wygląda na to, że pusty plac, ale to tylko wina fotografującej. Nie chciałam wychodzić z kolejki.

Złożyłam swój podpis i przemieściłam się pod Rotundę. Tam był protest przeciwko przemocy wobec kobiet. Pojawiło się kilkoro "anty" z hasłami- sorry że żyję. Postali z nami razem, nie budząc specjalnego zainteresowania i widać im się to znudziło, bo się wycofali.

 


Na Plac Konstytucji już nie poszłam. Wróciłam do domu. Dotarłam przed wieczorem. Może nie byłam długo, może nie byłam zbyt aktywna, ale i tak cieszę się, że udało mi się przełamać zimowy marazm.

14 komentarzy:

 1. Na Placu Konstytucji był nas tłum! Było wspaniale, była MOC! :-)
  I było zimno, teraz się będę leczyć, ale co tam! Zawsze warto! No i MANIFA tegoroczna też zaliczona w niedzielę!
  Oba wydarzenia udokumentowanie mniej raczej niż bardziej tu:
  Manifa:
  https://www.facebook.com/pg/zoomoutlena/photos/?tab=album&album_id=590476491156932
  Plac Konstytucji tu:
  https://www.facebook.com/pg/zoomoutlena/photos/?tab=album&album_id=591900964347818
  i film na deser :-D
  https://www.facebook.com/zoomoutlena/videos/591899811014600/

  uściski! ♥ (na wystawę japońską takoż się wybieramy!)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obrazki z Manify i Placu Konstytucji- fajne, ale filmik: re-we-la-cja! Widać i słychać energię! Aż żałuję, że nie dotarłam do finiszu! ;(

   Usuń
 2. Daleki Wschód i ichnie religie jakos mnie nie pociagaja, ale lubie chinski/ japonski papier do pisania, sa takie kartki urodzinowe :)

  Co bedzie dalej w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystawa z religią nie miała nic wspólnego. Raczej migawki krajobrazowo- obyczajowe.
   Pytasz, co będzie dalej w Polsce? Nie wiem. Łudzę się, że w pisowskiej grupie może nastąpić wykruszanie się materiału, że sondaże też pójdą w dół, że ci- do których docierają jeszcze rzeczowe argumenty- otrząsną się z zaczadzenia...
   Ale może to tylko złudzenia? Zobaczymy!

   Usuń
 3. Najlepsze prezenty robimy sobie sami:)))) A wczoraj był piekny dzień!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. A mnie się jednak zrobiło smutno, że zamiast przeć do przodu, to znowu musimy wygrzebywać się z szamba, w które z uporem wpycha nas PiS!

   Usuń
 4. A dzisiaj Nie mniej piękny! :-)))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj wpadłam w euforię, dziś trochę oprzytomniałam i doszło do mnie, że czeka nas wszystkich kawał ciężkiej roboty!

   Usuń
 5. jesienna:
  Dzisiejszy dzień jest piękny z kilku powodów.Piękna pogoda za oknem i piękne głosowanie w Brukseli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głosowanie niesamowite! Powinno dać do myślenia!

   Usuń
 6. nie zawsze i wszędzie można być, więc czas przeznaczony na działania patriotyczne, prospołeczne rozłożyłem na niedzielną manifę i środowy finał na MDM-ie... generalnie było nieźle...
  ...
  w sztuce japońskiej faktycznie jest jakieś "to coś"... takie "piękno prostoty"... najzabawniejsze jest to, że wytworzyło ją społeczeństwo przez wiele wieków zamknięte i które oceniam jako /w pewnym sensie/ "chore"... ale chyba nie ma zbytniego sensu się w to zagłębiać...
  p.jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie zgromadzenia budzą nadzieję. Podtrzymują wiarę, że wiele jeszcze da się ocalić! A potem odbudować!
   Po.ba.s.

   Usuń
 7. Azalia. 10 dni temu oglądałam z rodzinką tę wystawę na wyraźne życzenie jednego z naszych nastolatków. Piękna. Zakupiliśmy obok wielką księgę z wszystkimi zdjęciami drzeworytów. Synek z nią codziennie zasypia. Od kilku miesięcy uczy się też japońskiego! Ja oglądnęłam na tej wystawie wszystkie dzieła i oczywiście film jak powstają. :) A na obu manifach i niedzielnej i wczorajszej oczywiście byłam z mężem i jednym z synów. We Wrocławiu też była moc. :). A dzisiaj 27:1 !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Japonia to wspaniała kultura i warto ją poznawać.
   Cieszę się, że jesteśmy razem, że jest nas dużo i- mam nadzieję- będzie coraz więcej! A wynik- powalający!!! :))

   Usuń