6 lip 2024

Żałobny protest mediów

 Uczciwie przyznam, że nie miałam wyrobionego stanowiska w sprawie czarnego, żałobnego protestu mediów. Z jednej strony to logiczne, że nie można własnej ciężkiej pracy oddawać wielkim koncernom za darmo, z drugiej: wiele mi się w tych mediach- różnych bardzo, nie tylko propisowskich- nie podobało. Zaczęłam się tym tematem bardziej interesować i...


Nie wnikam, na ile przytoczone informacje są rzetelne i które media ile forsy przytuliły a które jedynie były ostrożne przez tamtych 8 lat i bały się podpaść władzy, bo pis potrafił być mściwy i okrutny.

To nie oznacza, że w tamtych latach nie było odważnych dziennikarzy. Byli, ale nie zmienia to faktu, że tzw. symetryści byli wszędzie, że pisowskich propagandzistów dopuszczano do głosu w różnych audycjach, mało tego- nadal są dopuszczani do głosu, nadal sieją swoją kłamliwą propagandę!

Dziś przeczytałam alarmistyczny artykuł w GW, ale i komentarze czytelników pod tymże artykułem, bynajmniej nie dopieszczające autorki artykułu a wręcz bardzo krytyczne, także wobec mediów w ogóle. Nie wszystkie, bo u nas- jak zawsze- zdania są podzielone, ale głosów krytycznych wobec mediów było znacznie więcej niż tych popierających protest.

Ostatnio na youtube lubię posłuchać analiz Elizy Michalik. Myślę, że to dobra dziennikarka. Do mnie przemawia jej sposób widzenia rzeczywistości, choć nie ze wszystkimi jej opiniami zawsze się zgadzam. Dla chętnych: "Dlaczego nie wspieram protestu mediów". Myślę, że warto posłuchać.

Miłego, udanego weekendu! :))

33 komentarze:

 1. Oj tak, minione lata w mediach to naprawdę bardzo dziwna mozaika bohaterów i lawirantów. Dość długo ufałam Onetowi i co się okazało? Też było lawirowanie. Eliza Michalik nieustępliwie wkłada kij w mrowisko i od czasu do czasu jeszcze nim zakręci. Prezentuje bardzo wartościowe treści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BBM: Podpisuj się, proszę, Anonimie. Łatwiej się rozmawia.
   Zawęziło się grono redaktorów, których ceniłam i którym ufałam. Do tego grona należy także Lis. Nie wiem, jakim człowiekiem jest prywatnie, ale dziennikarzem jest znakomitym!

   Usuń
 2. nie mam zdania, bo zwykle nie ma zdania na tematy, na których za bardzo się nie znam, ale na Elizie Michalik się znam, znaczy na jej profesjonalizmie i cenię ją od naprawdę bardzo dawna...
  p.jzn :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem, z różnych powodów, nie trzymałam ręki na pulsie, więc o co chodzi w tym proteście nie wiem. Ale się dowiem. Dzięki za polecenie Michalik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BBM: Jeśli nie wiadomo, o co chodzi , to chodzi o pieniądze.😉 A myślę, że pani Michalik posłuchasz z przyjemnością. Jeśli już ją znasz, to wiesz o czym mówię- ma bardzo przystępny sposób przekazu informacji, dobrze się jej słucha.

   Usuń
 4. BBM: Czyli cenimy tę samą redaktorkę. Byłabym zadufańcem, gdybym uważała, że się znam na tym czy innym. Po prostu jeśli coś mnie zainteresuje, to staram się o tym nieco więcej dowiedzieć. W sumie to niewiele, ale dobre i to. 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. BBM: Komentarz dla PKanalii powyżej. Przepraszam, znowu się poprzestawiało.😒

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. okay, wszystko jasne... pamiętam wywiady, które pani Eliza prowadziła w Superstacji, podobało mi się, że nie przerywa, nie wpada w słowo, daje się wypowiedzieć rozmówcy, niezależnie od poglądów, które artykułuje... na tym między innymi polega sztuka cywilizowanej rozmowy, której nie zna wielu dziennikarzy, choćby taka znana pani... no, może mniejsza o nazwiska...

   Usuń
  2. BBM: A tych nazwisk redaktorów, którzy przerywają rozmówcom bądź wchodzą w słowo, zebrałaby się spora gromadka! I taki styl rozmowy jest bardzo irytujący dla słuchacza. Mnie jeszcze dodatkowo drażni -„ musimy kończyć” po to tylko, by zaraz puścić reklamę!!😡

   Usuń
  3. Tak naprawdę To nic niejasne.
   Jak nie przerywać gdy zaproszeni do programu grubo przed zostają powiadomieni a przedmiocie dyskusji /taak tak/a w trakcie ględzą i często odczytują to co im rzecznicy prasowi przygotowali lub w trakcie dyskusji podsyłają sms-em .Nie dziwa Was te smartf... tablety na stolach i ciągle w nich zerkanie ?
   Tak ze "dyskusje"zmierza na boczne tory
   Nie dziwiło gdybyscie zauważyli ze prawie każdy z dyskutantów musi ale to musi wymienić "z szacunkiem"swego szefa i streścić jego program.Odbiegając od tematu
   Prowadzący ma tylko za zadanie wrócić do tematu ukrócić częste pyskówki ,baczyć by Świrski się nie dopatrzył -bo kara.I wykonywać to co mu dyktuje producent ,reżyser programu przez słuchawkę umieszczona w uchu prowadzącego
   Nie zdziwił gdybyscie wiedzieli ze program telewizyjny jest jak rozkład jazdy.Gdzie każda minuta rozpisana jest na kolejne wiadomości i musi ale to musi być w tym czasie wyemitowana A jeszcze płatne reklamy,określane cenowo wg tzw oglądalności.
   A dostaje po łbie ten z pierwszej linii frontu który nie tylko nie zapanował nad ględzącymi nie zapobiegł pyskówkom,nie naraził się na wyjście ze studia obrażanie lub stwierdzenie "ja do pana więcej nie przyjdę".
   Tym sie to rożni od "rozmów przy stole" a na dodatek po paru głębszych ze jest ro rejestrowane i można spokojnie wysłuchać samemu nie biorąc udziało w dyskusji
   A audycje wyglądają rożnie w zależności od inteligencji rozmówców od nawet charyzmy prowadzącego który potrafi te bandę spacyfikować i "ustawić"merytorycznie i czasowo .
   A tym wszystkim jeszcze rządzi nieubłagany czas emisji stad tez tzw"przerywanie na silę" Ze denerwujące
   Takie to zbójeckie prawa telewizji i do tego "na żywo"

   Usuń
  4. BBM: Telefonom czy notatkom o tyle się nie dziwię, że życzyłabym sobie, żeby rozmówcy byli przygotowani do omawianych zagadnień a nie lecieli partyjnym przekazem dnia- a notatki mogą być do tego bardzo przydatne.

   Usuń
  5. BBM: A co do innych poruszonych przez Ciebie zagadnień- te nawalankowe audycje stają się zupełnie niestrawne i oglądam je w zupełnie wyjątkowych okolicznościach. Wolę poszukać pisemnych omówień najświeższych tematów.

   Usuń
 6. By choć trochę w tym się rozeznać, bo nie powiem wiedzieć .Bo "nie siedzimy w branży
  https://oko.press/o-co-chodzi-w-protescie-mediow-wyjasniamy
  Podsyłam

  OdpowiedzUsuń
 7. BBM: Dzięki za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Odbiegłam od tematów bieżących, ale nawet jeśli połowa z tego jest prawdziwa, to niezły skandal!
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 9. BBM: Pis albo groził, albo kupował. Obie metody były skuteczne. Zresztą wystarczy teraz uważnie posłuchać/ obejrzeć/poczytać mediów, żeby wyłapać ciąg dalszy pisowskiej propagandy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako ze ma związek z w/w wypowiedziami i treścią bloga polecam
  https://republikacleofasa.wordpress.com/1b/opozycja-31-01-2021/tomasz-lis-07-07-024/

  OdpowiedzUsuń
 11. BBM: Często tam zaglądam, bo zawsze są jakieś ciekawe uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 12. A to znacie ?
  Ku pokrzepieniu serc
  Wojciech Młynarski

  "Kaczy pamflet"
  Posłuchajcie, dziewczynko, chłopczyku,
  co wam dziś trwożna warga ma wyzna,
  w naszym swojskim, domowym kurniku
  rozprzestrzenia się kacza wścieklizna.
  I choć mówić mi o tym niemiło,
  smutną prawdę wyjawić raz pora,
  pół kurnika się już zaraziło
  od jednego wściekłego kaczora.
  A ten kaczor się stroszy i sroży,
  w nienawistnym pogrąża się szale,
  myśli tak: „Wszyscy mają być chorzy,
  a jak nie – to ten kurnik podpalę!
  Poszybuje dym prosto do nieba,
  błysną ognia czerwone wypustki,
  a kurnika żałować nie trzeba,
  kurnik to pół niemiecki, pół ruski!”
  Wniosek przeto ogłaszam z wigorem,
  który sprawy tej dotyczy wątku,
  drób ratując przed wściekłym kaczorem,
  sypmy ziarno zdrowego rozsądku.
  Niech rozsądek przeniknie do mózgów,
  sprawi, że chociaż kaczor się piekli,
  nikt kaczego nie posłucha bluzgu,
  oprócz tych, co się razem z nim wściekli.
  Tak czy siak, doczekamy się czasów,
  że nasz kaczor bez sławy, bez glorii,
  bez przemarszów, pochodni, hałasów
  ciężko frunie na łamy historii.
  Ktoś podpisze z litości, przez rozum,
  bo to iście przyjemność znikoma:
  „Oto swojskie, swoiste kuriozum,
  wściekły kaczor, żałosny piroman.”
  Tu chcę przeprosić szalenie,
  bo myśl mnie dopadła przemożna,
  że chciałbym to ująć cieniej,
  ale cieniej już nie można!

  OdpowiedzUsuń
 13. BBM: Nie znałam. Przez chwilę nawet miałam wątpliwości, czy autorem jest rzeczywiście Młynarski - z racji dwukrotnego zachwiania rytmu wiersza , tak nie po wojtkowemu / no i przypisanie Szymborskiej wiersza, którego nie napisała/, ale doszłam do wniosku, że niezależnie od tego, kto rzeczywiście jest autorem, wiersz jest świetny! I idealnie pasujący do sposobu pisania Młynarskiego.

  OdpowiedzUsuń
 14. BBM:
  P.s. Nie wiedziałam, że Młynarski wysyłał swoje wiersze do Szkła kontaktowego, ale inna rzecz, że nie oglądałam regularnie, więc mogłam przegapić.

  OdpowiedzUsuń
 15. Trochę Kasprowiczem powiało ... (ale tylko trochę!) 😁😉

  OdpowiedzUsuń
 16. BBM: Wcale nie trochę. Te skojarzenia nie są bezpodstawne. Coś w tym jest- w tym deklaratywnym patriotyzmie i patriotyzmie ukrytym w głębi serca a okazywanym czynem, czasem drobnym, niewielkim a zawsze prostolinijnym i prawdziwym.

  OdpowiedzUsuń
 17. ostatnio dużo się dzieje i wczoraj na przykład żałobnie się zrobiło po głosowaniu w Sejmie na temat praw człowieka /konkretnie kobiet/, ale z drugiej strony wiadomo, że dopóki maliniak pilnuje żyrandola, to w tej kwestii nic się nie zmieni, normalny człowiek wciąż będzie dostawał mdłości, gdy ktoś nazywa "zabijaniem dzieci" zwykły zabieg medyczny, do którego każda kobieta powinna mieć prawo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BBM: Tu chyba nawet nie chodziło o to, czy projekt wejdzie w życie, bo z góry było wiadomo, że maliniak nie podpisze; chodziło o pokazanie jedności koalicji i było to niemal pewne a jednak zawiodło i stąd wściekłość, rozczarowanie, żal… Tygrysek ewidentnie kręci bat na własną d… i nie bedzie mi żal, jak się doczeka!

   Usuń
 18. Przez upały nie jestem na bieżąco, a dużo sie dzieje, to prawda.
  Żal mi Tuska. I nas. Drugiej szansy nie dostaniemy.
  Może wcale na nią nie zasługujemy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BBM: Nawet tak nie myśl!! Żaden naród nie zasługuje na takiego gumowatego prezydenta i taką upiorną opozycję. Nas jest więcej! I nie stracimy tego, co zdobyliśmy 15. X.- mowy nie ma! Uśmiechnij się Donko! Damy radę!😘

   Usuń
 19. Miga mi już w oczach: burdy na komisjach, pajacowanie w Sejmie, Giertych, który robi dobrze ale nie do końca, czerwona gęba Wójcika na "konferencjach prasowych", radość prawicy z dowalenia kobietom, tortury księdza, "ruski łącznik," szczyt NATO... a do tego wszystkiego prezydent biegający w czerwonych gaciach po Białym Domu! Jesssssuuuuu....

  Nie dziwota, że nie ma rzecznika rządu. Jak miałby to wszystko ogarnąć? I jeszcze wytłumaczyć ludowi?

  OdpowiedzUsuń
 20. BBM: Gosiu! Już jeden czeka w kolejce do pierdla. Jeszcze dwóch, trzech - i miny im zrzedną!
  Nie dajmy sobie wmówić pesymizmu. Idziemy do przodu- wolno, ale skutecznie! Będzie dobrze, musi być dobrze!👍🏻

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie stracę optymizmu, dopóki ten mlaskający gnom, potwór, szkodnik i mąciciel będzie daleko od władzy. Obserwuję, czy starczy sprytu, rozsądku i mądrości ekipie Tuska - no ale tłumaczę sobie, że przecież z podwórka na salony Parlamentu Euro się nie wcisnął. Że jest mądry. Że czegoś się w tej polityce nauczył. Że dobrał sobie możliwie mądrych, i równie cwanych jak pis, pomocników. Cała w nich nadzieja! A ten "kociokwik myślowy" - to tak "przy okazji" - sam się nasuwa.
   Zdaję sobie sprawę, że minie wiele miesięcy (a nawet lat) kiedy to szemrane towarzystwo zostanie "prawnie skarcone" (chociaż przy każdej okazji obiecują, że niedługo wrócą do władzy - oby już nigdy!).

   ........... (piszę chaotycznie, na kolanie - ale wiesz, o co mi chodzi 😉!)
   😘

   Usuń
  2. BBM: Jasne, że wiem, co się z Tobą, z nami dzieje! Ja też od czasu do czasu muszę rozładowywać frustracje, żeby mnie od środka nie rozsadziły! Ale słucham przebojów z mojej młodości, czytam blogi, śmieję się z memów- i jakoś leci!🤭😘

   Usuń
  3. 😁😁😁😁😆😆😆😍😍 - masz rację! I tak niech Ci minie łikend! Miło, lekko i przyjemnie...!

   Usuń
 21. BBM: 👍🏻👏

  OdpowiedzUsuń