24 cze 2018

Jeden wyjazd a kilka tematów

Na pogrzeb pojechaliśmy ze sporym wyprzedzeniem czasowym. Powązki, więc wolny czas da się sensownie zagospodarować. Ale nie o zwiedzaniu Starych Powązek chcę pisać.
W kościele  św. Boromeusza rzucił mi się w oczy pewien obrazek: 


Na ambonie rozpięty był zielony materiał ze współczesnym konturem Polski, wypełnionym barwami narodowymi i nałożonym na to białą linią innym konturem. Z lewej i z prawej strony dwie daty.


Usiłowałam w domu powiększyć interesujący mnie fragment, ale efekt nadal zadowalający nie był. Niemniej nie trzeba być tytanem intelektu, żeby domyślić się, że dwie daty to 2018 i 1918 natomiast biała linia to obrys naszego kraju z 1918 roku.
Przyznam, że mnie sieknęło. Mam świadomość, że można to różnie interpretować, ale dla mnie przekaz był jednoznaczny- oko puszczone do narodowców: popatrzcie, ile nam zabrali! 

Myślę, że kościół jest ostatnim miejscem odpowiednim do propagowania takich ideowych haseł, ostatnim miejscem zresztą do prowadzenia polityki w ogóle.

 Ostatnio sporo się mówi/pisze o odpływie wiernych z kościoła. I ja- stara kobieta, która, zdawałoby się, powinna lgnąć do kościoła, choćby z lęku przed ostatecznym a nieuniknionym- coraz mniej się temu dziwię...

p.s. Czas przed uroczystością pogrzebową nie pozwalał na podejście i zrobienie zdjęcia z bliska a jednak nie wydaje mi się, by mój odbiór był błędny.

I jeszcze  dwa zdjęcia- już z samego cmentarza. Czemu je tu umieszczam? Jakoś tak skojarzeniowo bardzo mi pasują...


 

8 komentarzy:

 1. mnie sie te dwa ostatnie zdjecia skojarzyły z bejsbolem... to też atrybut narodowców...

  OdpowiedzUsuń
 2. Od prawie 15 lat wiem na pewno, że najgorsze, co się przydarzyło ludzkości, to religie... To takie narzędzie manipulacji, że naprawdę nie mogę wyjść z podziwu, że ludzie się wciąż na to nabierają... A manipulacja oparta na wywołanym strachu zawsze najskuteczniejsza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podejmę z Tobą dyskusji, bo chyba masz rację. Nie wiem, może wiara jest ludziom potrzebna, jest oparciem... ale wiara,która rządzi się manipulacją i strachem a w dodatku ręka w rękę z polityką- jest groźna!

   Usuń
 3. Chciałabym napisać, że jestem zaskoczona. Niestety, nie jestem... A najsmutniejsze jest to, że ludzi poddającym się manipulacjom nie brakuje.
  Czytałam Twój wpis na bloxie o Powązkach. Czytałam też wyjaśnienia córki Pana Kopiczyńskiego. Nie przekonała mnie. Widziałam zdjęcia grobu. Przykre.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę, żeby nowy tydzień serwował tylko dobre wiadomości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też ta wypowiedź nie przekonała. Ten grób - na zdjęciu z gazety- który widziałaś, był świeżo obłożony kamieniami a i tak robił kiepskie wrażenie. Po pół roku czy po roku wygląda znacznie gorzej...
   Ja rozumiem, że brak czasu, brak pieniędzy... ale to był znany człowiek i taka bylejakość grobu szczególnie bije po oczach. Na tę alejkę trafiłam zupełnym przypadkiem.
   Życzę Ci dobrego tygodnia.:)

   Usuń
 4. Zgadzam się z Tobą. Religia powinna zajmować się duchowością i powinna być oddzielona od polityki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! I żadnych dotacji na kościół - poza dbałością o zabytki /o te jak najbardziej państwo ma obowiązek zadbać!/

   Usuń